Isı Pompası Sistemi ile Doğalgaz Faturasına Son


Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, toprak, su ve havadan aldıkları ısıyla evleri ısıtan böylece yakıt maliyetini sıfırlayan “ısı pompası” adlı sistemi geliştirerek Türkiye’ye getirdiklerini açıkladı. Milliyet’ten Fehim Genç’e konuşan Çakmakçı, “Yaz-kış sıcak su da bedava. 25 yıldır bu ısıtma-soğutma sektöründeyim, dışardaki havayla evi ısıtmak ya da soğutmak bana bile acayip cazip geliyor, hakikaten mucize bir şey” diyerek anlattığı sistemi şöyle anlattı:

YAKIT KULLANILMIYOR

“Isı pompasında hiçbir yakıt kullanılmıyor. Sistem hava, su ya da topraktaki ısıyı ters çevirerek evi kışın ısıtıyor, yazın serinletiyor. Sıcak ya da soğuk hava evin içine fanlarla üfleniyor. Evinizi ısıtıyorsunuz ve bir kuruş doğalgaz parası vermiyorsunuz. Sistemin çevrilmesi için elektrik kullanılıyor. Elektrik tüketimine de çok büyük darbe vurmuyor. Elektriği solar enerji ya da fotovoltaik pillerle edinmek de mümkün. Dolayısıyla sistem hem çevreci hem de yakıt maliyetini sıfırlayan bir yapıya sahip. Geleceğin ısıtma – soğutma cihazı ısı pompası olacak.” (NOT: Şebeke elektriği yine de kullanılıyor)

YERİN 2 METRE ALTI

Çakmakçı, toprağın 2 metre altındaki ile üstündeki ısı farkından yararlanmanın ısınma sisteminin temel çalıştırıcısı olduğunu belirtiyor. Kışın toprağın kışın soğuk ya da yazın daha sıcak olduğunda yerin 2 metre altı aynı sıcaklıkta olduğunu belirten Çakmakçı “Isı pompası sisteminde toprağın altına borular döşeniyor. Pompa borulardan aldığı ısıyı exanger’a gönderiyor. Bu aletin içinde ısınan ya da soğuyan hava da fanlarla evin içine iletiliyor. Kombinin doğalgazla, klimanın gazla yaptığını ısı pompası içindeki havayla yapıyor. Sistem aynı şekilde suyu da ısıtıyor” diyerek sistemin çalışma prensibini özetliyor.

FİYATLAR DUDAK UÇUKLATIYOR AMA…

Isı pompası sistemleri Avrupa’da da kullanılıyor ancak orası için bile yeni teknoloji… Çakmakçı AB’nin bu sistemi teşvik ettiğini anlatıyor ve kurulum maliyetinin devletlerin karşıladığını ifade ediyor. Yeni teknoloji olunca maliyeti de pahalı oluyor. Çakmakçı’nın verdiği bilgilere göre kurulum maliyeti 3 katlı 300 metrekarelik bir villada 28 bin liraya malolmuş, Çakmakçı’nın iddiası kendini 3-4 yılda amorti ediyor ve ona göre 2-3 katlı evlerde, villalarda mutlaka kullanılmalı.

Powered by Bilgeweb